Určitě bych chtěl jednou vést mužstvo, jako jsou momentálně muži A Jiskry Domažlice

Dnes vám přinášíme obsáhlý rozhovor s trenérem staršího dorostu fotbalistů Jiskry Domažlice Martinem Steinbrückerem, se kterým jsme si povídali o právě skončené úspěšné podzimní sezoně a dalších fotbalových tématech. 

Jaké byly Vaše fotbalové začátky, kde jste působil?

"Za to, že jsem se dostal k fotbalu vděčím tátovi, který celý fotbalový život hrál a poté i trénoval v Blížejově. V pěti letech už jsem hrál za místní žáky, třeba s Hynkem Berkou, Pavlem Steinerem nebo Petrem Vacíkem. Za starší žáky jsem hrál v H. Týně, potom jsem přestoupil do Staňkova. V 16-ti jsem začal trénovat s áčkem mužů, kde v té době trénoval pan Charvát a hráli tam výborní hráči (Tesař, Jakl, Wendl, Smazal, Vacík, Berka, bratři Stauberové, Steinberger, Cenefels) takže jsem se měl od koho učit. Nakonec jsem dostal šanci a povedlo se mi dát ze 4 zápasů 3 goly a pomoct tak k záchraně v přeboru. Místo Viktorky jsem se rozhodl pro Kötzting, kde jsem hrál bavorskou dorosteneckou ligu a později za muže Landesligu. Po zranění jsem se vrátil do Blížejova, kde jsem dodnes."

Proč jste se rozhodl dát se na trenérskou dráhu?

"Táta dlouho trénoval a tak jsme se doma o fotbale hodně bavili. Ne vždy jsme se shodli a tak to bylo občas doma zajímavé. Nakonec to musela ukončit mamka, která už musela mít fotbalu plný zuby. Fotbal mě baví a tak jsem se rozhodl pro trénování."

Proč jste se rozhodl trénovat dorost Jiskry Domažlice?

"Trénovali jsme v Koutě a dostali jsme s Ferdinandem Forrem nabídku trénovat dorost Jiskry, který v té době hrál divizi. Poté, co nám vedení Kouta vyšlo vstříc, přešli jsme k mladšímu dorostu Jiskry Domažlice."

Po podzimní části krajského přeboru je Váš tým na prvním místě. Jaká cesta k tomuto dílčímu úspěchu vedla?

"Výsledky jsou důležité, ale u mládeže by neměly být to hlavní. Více mě potěší kvalitní herní projev a odpovědný přístup hráčů, než výhra po špatném výkonu. To, že jsme bez porážky první, je práce všech, kteří se nějakým způsobem podíleli na našem podzimním působení, za což jim děkuji a doufám, že to bude pro všechny povzbuzení do další práce. Je to i díky našemu velmi širokému kádru hráčů - na každý post máme minimálně jednu adekvátní náhradu. Když jsme měli zraněné, tak je jejich náhradníci dokázali nahradit. Dále jsme mohli počítat s hráči mladšího dorostu, kteří také odvedli svoje. Rozhodně je, ale co zlepšovat."

Jak se na výkonu mužstva projevily letní změny v kádru staršího dorostu?

"Do Béčka odešel Jan Kubr a Tomáš Lešek a myslím, že si nevedou vůbec špatně. Do rezervy Slavoje  Koloveč odešel brankář Martin Čapský. Přišel celý ročník 1995. Dále pak Krutina, Strož a Buršík, kteří patří věkem do mladších, ale výkonnostně do základu staršího dorostu. Na střídavý start Konopík, Krhoun (Sokol Mrákov), Hlaváč – (FK Staňkov), Hasenohrl (TJ Chotěšov) a Bláha na přestup z Merklína, který se ale postupně probojoval až do Áčka mužů, takže jsme ho využili asi jen třikrát. Všichni jmenovaní prokázali svou kvalitu a byli pro nás přínosem."

Jaké byla v tomto ročníku přeboru povedená utkání a jaké naopak?

"Myslím, že jsme v žádném zápase vyloženě nepropadli, což je v této věkové kategorii vzácné a vypovídá to o charakteru mužstva. Dobrý zápas jsme sehráli na sportovce, pak v Tachově a nebo ve Vejprnicích. Naopak Doubravka nás místy přehrávala a od porážky nás uchránila bojovnost a zvládnuté útočné standartní situace."

Mladší dorost je v soutěži na druhém místě jak se Vám spolupracuje s trenérem Oldou Timurou a jak jste viděl jejich podzimní část soutěže?

"S Oldou si rozumíme, sledoval jsem ho když vedl dorost v Postřekově a když Jiskra sháněla trenéra k mladšímu dorostu, zavolal jsem mu a on to vzal. V mladším dorostu jsou velice kvalitní hráči a rád se na jejich zápasy dívám. Hráči jako Hojda, Konůpka, Dufek ale i další jsou pro Jiskru příslibem."

Jak se Vám zamlouvá model soutěže mladšího dorostu, co by jste na něm změnil ?

"Není to dobré, v soutěži je jen sedm  mužstev a pouze tři  kvalitní. Pro kluky není dobré, když nemají pravidelný zápasový program. Je to nedůstojné Krajského přeboru. Asi by se mělo uvažovat o spojení s jiným, třeba karlovarským krajem."

Za necelé dva měsíce začne pro Vaše mužstvo zimní příprava. Kdy jí zahájíte a kolikrát budete trénovat?

"Začneme v polovině ledna a trénovat budeme třikrát  týdně, plus přípravný zápas. Díky udržované umělce máme výborné tréninkové podmínky za což, Jiskře potažmo městu patří dík."

Na co se v přípravě zaměříte a s jakými soupeři budete hrát ?

"Zaměříme se na kondici, což neznamená že budeme běhat po „horách“. Jsem zastánce toho, že kondice se dá nahnat i na hřišti a s míčem u nohy. Dále na pressing a nátlakovou hru a také zakončení, které nás docela trápilo. V přípravě se podělíme s Benfikou o zápasy na zimním turnaji v Horšovském Týně O pohár předsedy VV TJ Dynamo. Dále se utkáme s muži Sokola Postřekov nebo ligovým dorostem Senco Doubravka, takže bychom měli absolvovat opět kvalitní přípravu tak, abychom uspěli v jarních těžkých bojích."

Jak vidíte výhled do jarní části soutěže, kdo bude patřit k favoritům a kdo podle Vás bude mít problémy se záchranou?

"Na jaře chceme pokračovat v kvalitních výkonech a hrát o čelo tabulky. Favoritů je více. SS Plzeň, Sušice, ZČE Plzeň a Slávia  Vejprnice, ale nejlepší dojem na mě udělalo mužstvo Senco Doubravka. Dále FK Tachov a SK Klatovy 1898 můžou překvapit. Sestup nikomu nepřeju, ale bojům o záchranu se asi nevyhne Planá, FC  Rokycany a okresní rival - Sokol Postřekov."

Jak jste přijal fakt, když svaz zrušil divizi v dorostenecké kategorii, není to škoda, když je teď jenom liga s TCM a potom rovnou kraje?

"Myslím že je to chyba, ale nic s tím neudělám, citelně tam chybí mezičlánek mezi ligou a krajem je tam velký výkonnostní skok."

Jaké máte trenérské vzdělání? Zúčastňujete se seminářů trenérů, vzděláváte se v této oblasti?

"Mám trenérskou licenci UEFA B a pokud to čas dovolí, tak se účastním různých seminářů. Nedávno nám Jiskra zajistila účast na ukázkové tréninkové jednotce Viktorie Plzeň, jejíž jsme farmou, pod vedením Pavla Vrby, což bylo velmi zajímavé."

Máte nějaký trenérský vzor, jaký a proč a jaké máte trenérské ambice do budoucna?

"Vyloženě vzor nemám, ale je mi sympatický styl Pavla Vrby nebo Víti Lavičky. Neplánuju si nic, určitě bych chtěl jednou vést mužstvo jako jsou momentálně muži Domažlic, ale to nenaplánujete. Bůh se prý vždy směje, když člověk plánuje. Chci jen poděkovat své rodině, hlavně své ženě, že mi umožňuje věnovat se trénování."

Jak se Vám spolupracuje s kolegou Ferdinandem Forem a jak máte rozdělený koučink při zápasech a trénincích?

S Bohoušem se navzájem doplňujeme, já jsem spíš ten zlý a on ten hodný… (smích). Má spoustu zkušeností a hlavně se spolu vždy dokážeme domluvit."

Co říkáte na zavedení Juniorské ligy, je to podle Vás přínos a nebo naopak?

"Nedokážu to posoudit, má to výhody i nevýhody. Po sezoně to kompetentní lidi musí vyhodnotit a rozhodnout zda má tahle nová soutěž význam."

Jak vidíte do budoucna mládežnický fotbal na okrese a v kraji?

"To je těžké odhadovat, myslím že v Jiskře se s mládeží pracuje kvalitně, což se projevuje i na výsledcích všech mládežnických týmů. Problém je na vesnicích, ve věkových kategoriích od 12 do 18 let. Ti kluci mají spoustu jiných možností jak se zabavit a čím dál míň jich je ochotno nechat se honit po hřišti dvakrát týdně. Uznání patří všem trenérům, kteří se i přes nezájem, nenechají otrávit a obětují svůj volný čas těm, co fotbal chtějí hrát."

Bydlíte v Blížejově, dlouho jste tam hrál, jak vidíte Blížejovský fotbal, kde se v minulosti dlouhá léta hrávala 1. B třída a teď hrají pouze třetí třídu?

"Když jsme hráli 1. B tak tam bylo na blížejovské poměry velice dobré mužstvo. Táta dokázal složit mužstvo, které dokázalo v přípravě dvakrát porazit třeba Staňkov, který tu dobu hrál kraj. Hráči jako Jakl, Vilím, Kadera, Cibulka, Duchoňové nebo Frous tam teď už nejsou a nebo jsou o 12 let starší. Mladí nemají takový zájem, mají jiné možnosti. Ta silná generace už to má za sebou a nová není, aspoň zatím, uvidíme časem.Tak se hraje na co je, momentálně 8. místo ve třetí třídě."

Pokud mě paměť neklame, tak jste působil i ve Staňkově. Jak vidíte toto mužstvo a jeho ústup z vyšších soutěží, které v minulosti hrával?

"Staňkov měl ve své době nejlepší mužstvo na okrese, ale po odchodu Milana Hermana staršího z výboru se Staňkov postupně propadal a zastavil se až v 1.B. Momentálně se ale ve Staňkově dělá vše pro to, aby se opět dostal na místa kam patří. Věřím, že se mu letos podaří postoupit, protože trenér Kucharič složil velice kvalitní a zkušené mužstvo."

Jste pravidelným divákem zápasů jak Jiskry A tak i Jiskry B, jak jste viděl podzimní sezonu obou celků?

"Myslím, že Áčko odehrálo úspěšný podzim a pokud by v některých zápasech venku, neztratilo body v závěru, mohlo být ještě veseleji. Účinkování v poháru se nedá hodnotit jinak než jako obrovský úspěch domažlického fotbalu. Úsilí a prostředky vložené do fotbalové Jiskry přinesly úspěch nejen oddílu, ale i městu Domažlice. Vyřadit ligové Budějovice, druholigové Pardubice a sehrát důstojnou roli v osmifinálovém dvojzápase s Teplicemi, si zaslouží uznání všem, kteří se na tom podíleli.
Benfika se po rozpačitém začátku rozkoukala a nakonec skončila v klidném středu tabulky, což je podle mě také úspěch. Zvláště když jsou v mužstvu výhradně odchovanci, kteří mají svá nejlepší fotbalová leta ještě před sebou. Cenné je, že si to kluci uhráli sami, bez pomoci áčkařů, kteří díky nevídané marodce měli sami problémy, dát dohromady patnáct bojeschopných hráčů.                            

                               Za rozhovor poděkoval Jiří Pojar

 

Detail [›]
Při závěrečné dokopn ...
Detail [›]
Při závěrečné dokopn ...
Detail [›]
Timura, Forro, Stein ...
Detail [›]
Loučení s Makedoncem ...