Spartak Klenčí sahal po postup do 1.A třídy

 

V dalším rozsáhlém rozhovoru jsme si povídali s trenérem Spartaku První Chodská Klenčí Pavlem Smazalem o právě skončené sezoně Spartaku, o přípravě na sezonu a jiných fotbalových věcech.

1)      Skončila fotbalová sezona 2011/2012, vaše mužstvo skončilo na pátém místě se 43. body jste, spokojený a proč?  

Na tuhle otázku nelze asi jednoznačně odpovědět. Pokud se podívám a hodnotil bych to před jarní částí sezóny, tak bych řekl, že ano - spokojenost. Ale vzhledem k vývoji, kolik jsme nasbírali bodů v průběhu, myslím, že šlo dosáhnout i lepšího umístění a v závěru se poprat i o šanci postupu. Když beru v potaz, kolik jsme uhráli skutečně bodů na hřišti (nepočítám odečet), tak 3. místo je myslím slušný výsledek. Navíc v minitabulce Chodska jsme vyhráli, což je alespoň tak trochu náplast za nepovedený závěr sezony smích…

2)      Jak jste viděl průběh jarní sezony vašeho týmu - povedená utkání, nepovedená?

 Mezi nepovedené utkání bych zařadil jednoznačně utkání v Chodově. Dále pak asi v Ch. Újezdě. Mezi povedená určitě Koloveč B, Rozvadov a hlavně derby v Postřekově.

3)       Na jaře ve 22. kole přišel zkrat vašeho hráče Pavla Sokola v derby s Chodovem, jak jste viděl tento moment?

Popravdě, pořád tento moment nemohu skousnout a nechápu to. Sice jsme nehráli dobře, prohrávali 2:0, ale dokázali jsme naší bojovností stav srovnat a pak v poslední minutě přijde tohle. Přitom sudí vývoj zápasu neovlivnili. Nám stačil klidně i ten bod, protože Nýřany, na které jsme ztráceli 3 body, prohrály doma proti Kolovči a my jsme je měli za týden doma. Takže nejhorší okamžik jarní sezony. Nemluvě o finančním postihu pro klub.

4)      Jak znám Pavla Sokola je to slušný člověk, proč tak reagoval ?

To opravdu nevím, nikomu do hlavy nevidím. Jestli bude dál pokračovat s fotbalem je otázka spíše pro něj, stejně jako proč tak reagoval. Mohu říci jen tolik, že je to škoda, protože jarní část sezony na postu stopera odehrál opravdu výborně.

5)      ,,Náš cíl v jarní části sezony, tak jak jsme si i na výboru řekli, je hlavně stabilizovat kádr a začlenit do něj mladé perspektivní hráče. To si myslím, že bude důležité pro následující sezony“ - to jste uvedl v rozhovoru před jarní sezonou, daří se vám tento krok naplňovat?

Já myslím, že určitě. Šanci dostávali kluci z dorostu – Tomáš Čipera a Vojta Čech, kteří odehráli několik zápasů, a myslím, že jejich chvíle ještě přijdou. Pravidelně hráli i Jirka Houdek s Kubou Tothem.

6)       Také jste řekl, že postupové ambice nemáte. Jak v letošní sezoně?

S asistentem Zbyňďou Veberem si ještě teď říkáme, že to byl skutečně takový malý zázrak, kolik jsme nasbírali bodů. S tak úzkým kádrem, navíc když v zimě odešel M. Holar, v přípravě si zlomil kůstku v kotníku Vojta Mifek a hned v prvním utkání dostal červenou P.Vejmelka a stál čtyři utkání. Žádné ambice jsme neměli, jen jsme prostě hráli zápas od zápasu a nakonec to i vypadalo na nejvyšší umístění. Nikam jsme se netlačili. Myslím, že i nadcházející sezona bude ve stejném duchu jako ta loňská. S naším úzkým kádrem budu rád za klidný střed tabulky. Žádné postupové ambice určitě nemáme.

7)      V kádru A mužstva odehrál sezonu nestárnoucí Míra Hojda, nastřílel šest branek, jak jste viděl jeho výkony?

Tak Míra je pořád pro mužstvo platný hráč, který umí míč podržet, rozehrát a uklidnit hru. Jeho bohaté zkušenosti jsou pro kluky velkým přínosem. Pokud měl síly dost, dokázal zápasy rozhodnout. Doufám, že ještě sezonu vydrží.

8)       Nejlepší váš střelec v tomto ročníku 1. B třidy je podle statistiky FAČR Vladimír Čech (9 gólů), záložník, co tomu říkáte?

Vláďa celé jaro odehrál na postu útočníka, kde střelecky ožil. Měl skutečně vynikající jaro. Když měl den (třeba jako v Postřekově), dokázal sám rozhodnout zápas. Škoda, že nemáme v kádru ještě takové dva … smích

 

9)      Postoupily z 1. B třídy zaslouženě Rozvadov a Nýřany a naopak co říkáte sestupu Tatranu Chodov a Sokola Krchleby (vrátí se za rok do první B třídy) nevyužijete nějaké hráče z jejich kádrů pro posílení vašeho kádru?

Myslím, že v obou případech bude návrat velmi obtížný, protože ve II.třídě je několik klubů na velmi slušné výkonnostní  úrovni. V případě Krchleb bude asi dost záležet, jestli udrží kádr pohromadě. Bohužel nevyužijeme asi nikoho, protože tady v našem malém regionu je o dobré hráče nouze a navíc je tu velká rivalita, takže každé jednání ohledně přestupů je velmi složité.

10)   V zimě jste prý kluky pěkně protáhl, jak bude vypadat příprava na novou sezonu, na co zaměříte? Skutečně, zimní příprava byla pro kluky fyzicky hodně výživná.. smích.

Ale prostor pro letní přípravu není tak velký, jako pro zimní. Proto se zaměříme především na sílu, rychlost a práci s míčem. Vše bude probíhat na hřišti, takže i nějaké taktické cvičení.

11)   S jakými soupeři se v letní přestávce střetnete ?

Začínáme trénovat v pátek 27. července, hned druhý den hrajeme tradičně na turnaji v Lomu u Tachova, 4. srpna přivítáme na našem hřišti účastníka krajského přeboru Jiskru B, začátek zřejmě od 17 hodin, v sobotu 11. srpna v 10:15 hodin budeme hrát doma se Sokolem Kout. Týden před zahájením bude o víkendu jen trénink.

12)   Kdo opustí kádr nebo naopak přijde, vrací se Míra Holar?

Míra je zatím v jednání. Jinak neodejde nikdo a posilu neplánujeme bohužel také žádnou.

13)   V letošní sezoně nemá okresní fotbal zastoupení v 1. A třídě, co tomu říkáte a kdo podle vás má z okresních celků na to, aby tam postoupil?

Je to škoda, přece jen byla minulou sezonu šance se podívat na zápasy o třídu výše. Na postup z okresních mančaftů moc favoritů nevidím, ale může někdo překvapit. Možná Postřekov, pokud se mu povede posílit.

14)   Naopak v kraji máme po dlouhé době čtyři zástupce, co tomu říkáte?

Určitě je to dobře. Přibude na této úrovni několik derby, na které bude stát za to se jet podívat, jelikož všechny čtyři celky jsou na tom fotbalově velmi dobře.

15)   Bylo správné rozhodnutí Slavoje Koloveč A opustit kraj a proč, jak si povede v kraji?

Asi ano, oni to udělali po zřejmě delším rozhodování. Navíc si myslím, že pro obec jako Koloveč tlačit divizi je dost náročné. Ve všech aspektech. Koloveč se zkušenostmi z divize bude hrát o nejvyšší příčky krajského přeboru.

16)   V Horšovském Týně se spojily dva celky FC a Dynamo, je to dobře a proč?

Tohle měly udělat už dávno. Ušetřily by hlavně prostředky. Ale je to jen můj názor.

17)   Do 1. B třídy postoupily dva nové týmy z našeho okresu Start Tlumačov a  FK Holýšov B, jak se jim bude dařit v 1. B třídě?

Myslím, že oba celky první rok v B třídě určitě nebudou mít záchranářské problémy. S Tlumačovem jsme hráli v zimní přípravě a velmi mile mě překvapil. No a Holýšov určitě skončí v horní části tabulky. Mají dobrou fotbalovou základnu a vynikající práci s mládeží.

18)   Váš druhý klub, kde jste strávil pěkné časy, FK Staňkov zrušil B mužstvo, ale podle zákulisních informací řádně posiluje kádr A mužstva, vracet se mají (Petr Štverka, „Pedro“ Pavel Trhlík, Pavel Gust a možná ještě další), jak jste viděl první krok a jak na tom bude staňkovský fotbal?

Jako bývalý hráč samozřejmě sleduji dění v tomto klubu. Uvítal jsem zejména předsednictví Petra Staubera. Věřím a přeji si, aby se postupem času Staňkov opět vrátil na výsluní fotbalového dění na okrese, kam tradicí rozhodně patří. Pokud se všichni jmenovaní skutečně vrátí a budou pravidelně hrát, myslím, že k určitému posunu dojde. Přesto si myslím, že k myšlenkám o návratu do A třídy je ještě hodně daleko.

19)   Navštěvoval jste v průběhu sezony zápasy Jiskry Domažlice A mužstva, co jste říkal fotbalové kvalitě a umístění? Vyhovovali vám jako trenérovi Spartaku Klenčí začátky v neděli dopoledne nebo vám to bylo jedno?

Navštívil jsem dvě utkání Jiskry. Líbilo se mě hlavně nasazení, taktické pojetí a hlavně práce s míčem v plné rychlosti. Je to pochopitelně jiný fotbal, než ten na naší úrovni. Myslím, že umístění odpovídá předváděné hře, i když možná o nějaký ten stupínek mohlo být i lepší. Ohledně zápasů v daném termínu? No, popravdě moc ne, jelikož máme úřední zápasy domácích utkání v neděli od 15 hodin.      

                                                                             Za rozhovor poděkoval Jiří Pojar