Kalendář

<< prosinec 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Novinky

 

 

 

futbol sanal bahis siteleri

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

 

ankara en iyi dershane tavsiyesi

 

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALSamostatná soutěž juniorek? Bude, ale až si ji kluby I. a II. ligy odsouhlasí…

Bude, či nebude samostatná soutěž juniorských týmů? A pokud ano, tak odkdy? Dotazy tohoto typu bombardují oddíly už několik měsíců funkcionáře Českomoravského fotbalového svazu. Žádný rázný zásah do struktury soutěží, který by například ovlivnil počet sestupujících týmů v ČFL, MSFL a divizích se však údajně nechystá.

Otcem myšlenky prosadit samostatnou soutěž, resp. soutěže rezervních týmů je sportovně-technický ředitel ČMFS Dušan Fitzel. Ten už letos v dubnu na semináři profesionálních klubů I. a II. ligy představil návrh změn ve struktuře mládežnických soutěží.

Hlavním rozdílem oproti současnému stavu by podle Fitzelovy představy bylo zavedení Sportovních center mládeže (SCM). Ta by fungovala nad úrovní krajských soutěží. Hrála by se celostátní liga SCM, tj. pro hráče do 19 let, pod ní by pak byla česká liga a moravská liga. Tato struktura by údajně mohla začít fungovat už od sezony 2011/12 a týkala by se tedy věkové kategorie U-19. Ve společné kategorii U-16 a U-17 by se hrála česká liga a moravská liga. Nový systém by znamenal zrušení divizí v mládežnických kategoriích a zároveň zrušení kategorie U-18. Do soutěží SSM by se mohly přihlásit všechny profesionální kluby, jež splňují poža-davky licenčního řízení.

„Většina klubů první a druhé ligy souhlasila se samostatnou soutěží B-týmů, kde by mohli hráči výkonnostně dorůstat bez enormního tlaku na výsledky,“ zdůvodnil Fitzel na svazovém webu fotbal.cz svůj návrh. Podle jeho slov by se ulevilo i ostatním týmům, které si často stěžují na neregulérnost soutěží, ve kterých B-týmy profesionálních klubů působí. Je zřejmé, že se to týká hlavně ČFL. Tady je totiž hned sedm béček najednou.

Kdy se tedy začne „něco“ opravdu hýbat?! „Je to v podstatě jednoduché. Není potřeba vyhlásit reorganizaci, protože to vyhoví soutěžnímu řádu takto: Pokud by se kluby profesionálních soutěží rozhodly vytvořit soutěž juniorek, pak prostě nepřihlásí svoje béčko do stávajících soutěží a volná místa po rezervách budou podle soutěžního řádu doplněna. Je tedy jedno, zda by to bylo od sezony 2011/12 nebo 2012/13,“ sdělil dnes portálu FotbalNEWS zástupce ředitele oddělení PR ČMFS Jaroslav Kolář, který celou záležitost aktuálně konzultoval právě s Fitzelem.

Je tedy evidentní, že v takovém případě by se výrazně zvýšil počet uvolněných míst především v ČFL, ale také v MSFL a divizích. A v dnešní ekonomické situaci není zdaleka jisté, zda by skokově vyšší počet postupujících do těchto soutěží vyvolal adekvátní zájem ze strany samotných oddílů. Už letos byly nemalé problémy zkompletovat především divizní soutěže, například ze středočeského krajského přeboru postupovaly hned čtyři týmy najednou včetně čtvrtých Polep a páté Litole.

Připravil: Denis Postler