Rozhovor s trenérem Liborem Žákem po prvním tréninku. Plán letní přípravy A mužstva.

V pondělí 13. července začali prvním tréninkem svoji letní přípravu na divizní soutěž i hráči Jiskry Domažlice. V jejich čele se objevil nový trenér Libor Žák ze Strakonic a tak jsem mu položil několik otázek.

Odkud pocházíte a jaké byly Vaše fotbalové začátky?
Vyrůstal jsem ve Volyni, kde jsem v pěti letech s fotbalem začal, pak jsem asi od deseti let hrál za Strakonice, kde jsem vydržel až do vojny. Od šestnácti let jsem začal hrát divizi za muže, v rámci pravidla, že každé mužstvo musí mít na soupisce jednoho mladíka. Zažil jsem ještě jako divizního soupeře i Rudou Hvězdu Domažlice. Pak jsem narukoval do Dukly Karlovy Vary, odkud jsem šel do Dukly Tábor, kde jsem si „čichnul“ i ke II. lize. Dosluhoval jsem v Dukle Písek, kde se hrála divize a odtud vedly mé fotbalové cesty do Příbrami, kde jsem krátce působil ve III. lize. Odtud jsem se posléze vrátil do Strakonic, kde jsem hrál až do sametové revoluce divizi. Poté jsem opět změnil působiště a hrál jsem tři roky v Německu. Po návratu jsem si ještě zahrál v nižších našich soutěžích a na závěr kariéry jsem ve 38 letech dohrával ještě dva roky v Rakousku. 

Jak jste se dostal k řemeslu trenéra?
Už na sklonku kariéry aktivního fotbalisty jsem začínal s trenérskou prací, protože mí kluci hráli fotbal, takže jsem asi deset let pracoval s mládeží. Ve Strakonicích jsme s dorostem hráli II. ligu, pracoval jsem i s ligovými žáky, ale potom přišla nabídka trénovat muže v I. A třídě. Postoupili jsme do krajského přeboru, ale já už jsem smlouvu neprodloužil a začal jsem trénovat Vodňany, které kdysi hrávaly divizi a zachraňovaly se v krajském přeboru a ten první rok jsme dokázali skončit na 5. místě. To mužstvo hrálo hodně kvalitní fotbal, v základu jsme nastupovali se čtyřmi „devadesát dvojkami,“ to byli hodně mladí kluci, ale nechalo se to v pohodě hrát. Ten druhý půlrok už nebyl tak dobrý, protože kluci nechodili trénovat a já jsem proto skončil. To bylo loni na podzim a já jsem zvažoval nějaké nabídky z Rakouska, ale to bylo tehdy časově hodně náročné. Teď už mám práci nějakým způsobem stabilizovanou, dostal jsem opět nabídku z Grossgerunksu, ale mezitím se objevila i nabídka z Domažlic a já upřednostňuji divizi v Čechách s ambicemi hrát hořejší část tabulky, popř. i o postup, což je mnohem zajímavější, než v Rakousku trénovat nějakou „erste klasse.“

Ze Strakonic je to sem přece jen kousek cesty, jak myslíte, že to budete při svém zaměstnání zvládat časově?
Je to trošku komplikovanější, já mám práci dá se říci od Písku až k Humpolci, ale časově si to dokážu tak přizpůsobit, aby mi potřebný čas na trenérskou činnost zbyl. Sem do Domažlic jedu tak hodinu a pět minut až hodinu a deset minut, tak si myslím, že to s tím časem tak hrozné nebude. Kdybych jezdil do Rakouska, tak bych cestoval 140 kilometrů, ale mě ježdění problémy nedělá.

Dneska jste viděl hráče poprvé pohromadě, jsou tady i některé nové tváře a v průběhu herního tréninku jste měl možnost sledovat jednotlivé hráče v akci. Jaký z toho máte pocit?
Dnešní trénink byl opravdu jen herní a já jsem ho nechával úplně v klidu. Hodně hráčů je individuálně dobře vybavených, ale jsou tam věci, které se mi nelíbí, přesto jsem hře nechával volný průběh, spíše jsem pozoroval, kdo jaké herní vlastnosti má, jestli umí zabrat i když na něj není nějaký tlak. Je to o tom udělat si alespoň první obrázek o jednotlivcích, protože jsem dosud viděl Domažlice hrát pouze ve Strakonicích, kde sehráli nevydařený zápas. Podle mého názoru je to mužstvo kvalitní, je na čem stavět, ale některé negativní věci budeme muset odstranit. Více o tom napoví další týden tréninkového procesu. Věřím, že až se vzájemně lépe poznáme, se nám některá negativa ještě podaří do začátku soutěže odstranit. Z počátku jde spíš o to najít společnou řeč, poznat povahové stránky jednotlivých hráčů, s kým mohu jak jednat, prostě se vzájemně seznámit.

Jsou různé typy trenérů, kam byste se zařadil Vy osobně?
Myslím si, že já dokážu být hodný, ale na druhé straně dokážu hráče opravdu „seřvat.“ Dokážu pochválit, ale na lavičce jsem impulsivní, nepromíjím nedisciplinovanost na hřišti. Myslím, že u trenéra je důležité sladit jak přísnost, tak i trochu uvolnění a pochvaly. Hodně záleží na typu hráče, někdo snese když ho seřvu a vyslechne to, někdo se zavře do sebe a pak se s ním nehne, takže v tomto záleží hodně na individuálním přístupu.

Preferujete ofenzivní fotbal nebo spíše „zanďoura?“
Já preferuji ofenzivní fotbal, ale ten musí vycházet z výborné defenzívy. Pokud si budeme dobře plnit povinnosti směrem dozadu, tak z toho budou vyplývat větší možnosti směrem dopředu. Při odebrání balónu musíme jít okamžitě do přečíslení, ale nedá se jednoznačně říci, že budeme hrát ofenzivně nebo defenzivně. To jsou spojité nádoby - z kvalitní defenzívy všechno vychází, protože když budu špatně bránit, budu dostávat góly a budu se hůř dostávat do gólových šancí. Když budeme hrát poctivě dozadu, tak si v zápase několik gólových šancí vypracujeme a góly budeme dávat. Obě činnosti, jak defenzivní tak i ofenzivní musí být vyrovnané.

Tento způsob hry je ale velice fyzicky náročný, myslíte si, že je dostatek času ještě doladit fyzickou kondici?
Času je určitě málo a chtělo to začít asi o týden dřív, ale zapracujeme na tom a já jsem přesvědčen, že je lepší být maličko nedotrénovaný, než přetrénovaný. Dotrénovat se dá vždycky v průběhu soutěže. Kdybychom byli přetrénovaní a hráči byli „zatavení,“ tak by to byl větší problém. Musíme ten krátký čas optimálně využít a bude záležet hodně na hráčích, jaký bude jejich přístup k tréninkům, jaká bude účast. Pokud bude mít někdo jen deset tréninků za přípravu, tak to je určitě málo a k té hře, kterou bych si já představoval bychom se asi nedostali, protože by na to nebylo dost sil. Je to o jednotlivcích - když budou chodit tak si myslím, že nebude problém, abychom tu agresivní a útočnou hru dokázali zvládnout, včetně zabezpečené obrany a vzájemného prolínání řad. Já udělám všechno, co budu moci, aby se naše hra divákům líbila, ale nejvíce to záleží na hráčích a jejich přístupu. Já osobně budu za fanoušky vděčný, protože jsem s nimi doposud měl velmi dobré vtahy, např. ve Vodňanech, kde byli výborní fanoušci a já věřím tomu, že to bude stejné i zde.

Předpokládám, že jste pečlivě sledoval dění v divizní A skupině v uplynulé sezóně. S jakým umístěním Jiskry Domažlice byste Vy osobně byl na konci této sezóny spokojen?
Pokud Jiskra v minulé sezóně skončila šestá, tak si myslím, že tu laťku by bylo třeba posunout o trošku výš. Každý chceme vyhrávat a já někde uvnitř cítím, že bych se nebránil i hře o postup, ale budu spokojený, když se budeme pohybovat do 5. místa v tabulce.

Když jsme narazili na fanoušky, co byste jako nový trenér vzkázal domažlickým divákům?
Přál bych si, aby chodili v hojném počtu, jako chodili doposud, protože návštěvnost v divizi byla zde v Domažlicích suverénně nejlepší. My se budeme snažit, aby náš fotbal pro ně byl atraktivní, abychom je sem na stadion přilákali a aby chodili nejméně v tom počtu, v jakém chodili na začátku divizní soutěže.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů ve Vaší fotbalové práci.                                                       Vok

Na třetí fotografii jsou nové posily Jiskry, zleva stojí: trenér Libor Žák, Miroslav Manowetz (Holýšov), Patrik Hulina (Holýšov), Adam Bratanič (vracející se brankář z hostování v Teplicích), asistent Pavel Wolf, zleva sedí: Luděk Leitl (V. Plzeň), Jiří Bárta (V. Plzeň), Patrik Dochtor (Králův Dvůr), dále má ještě přijít Lukáš Černohorský z Chanovic. O dalších posilách se ještě podle vyjádření presidenta oddílu p. Ticháčka jedná. 

Detail [›]
Slovo presidenta 01
Detail [›]
Slovo presidenta 02
Detail [›]
Trenéři s novými pos ...
Detail [›]
Trenéři s dorostenci
Detail [›]
Trénink 01
Detail [›]
Trénink 02
Detail [›]
Trénink 03
Detail [›]
Trenér Žák
Detail [›]
Plán letní přípravy